خانه دیابت بهار

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: پزشکی

کد خبر: ۴۶۱۴۸

تاریخ انتشار: جمعه ۲۲ دي ۱۳۹۶ – ۲۱:۵۱


نصیبی گفت: سواددیابت بهارت جامعه در حوزه بهداشت دهان و دندان کافی نیست و نظام دیابت بهارت باید روی پیشگیری سرمایه گذاری کند.


به گزارش دیابت بهار: مهدی نصیبی متخصص دیابت بهارت دهان و دندان پزشکی عنوان کرد: اکنون نظام دیابت بهارت و طرح تحول درمان را اولویت اصلی قرار دادند در صورتی که پیشگیری و سواد دیابت بهارت مغفول مانده است و به جای سرمایه‌گذاری روی درمان باید روی سواد دیابت بهارت مردم سرمایه گذاری کنیم.


وی ادامه داد: اگر سواد دیابت بهارت در جامعه خوب بود مردم در سیکل معیوب قرار نمی‌گرفتند و هزینه‌های گزاف بر دوش مردم و نظام دیابت بهارت تحمیل نمی‌شد.


 عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مردم در جامعه ما زمانی در حوزه دهان و دندان به کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند که تنها باید به درمان آنها رسیدگی کرد و به نوعی کار از کار گذشته است که اگر افراد جامعه در گام اول در بحث تغذیه، بهداشت دهان و دندان و سایر ابعاد دیابت بهارت نظیر چکاب ۶ ماهه، سبک زندگی دیابت بهارت محور و سایر موضوعات آگاهی داشته باشند در گام‌های نهایی و در روند درمان به کلینیک‌های درمانی مراجعه نمی‌کنند.


 نصیبی افزود: سیاستگذاران و متولیان دیابت بهارت باید برنامه‌های بلند مدتی داشته باشند تا روی نسل آینده کار کنیم و بتوانیم ادعا کنیم که نسلی عاری از پوسیدگی دندان داریم.


هر فرد به طور میانگین ۲ دندان پوسیده دارد


 وی افزود: اولین آمار پوسیدگی دندان در سال ۱۳۳۸ منتشر شد که ۵۸ سال پیش وقتی دیابت بهارت دهان و دندان افراد ۱۲ دوازده ساله بررسی شد، به طور متوسط ۲ عدد دندان پوسیده که شامل ترمیم، پوسیدگی و کشیدگی لحاظ شد و با بررسی آمارهای کنونی وزارت خانه نیز می‌بینیم که ۲ عدد دندان پوسیده برای افراد جز آمارها محسوب می‌شود و اگر به این موضوع فکر کنیم که بعد از ۵۸ سال همین آمارها شنیده و مشاهده می‌شود باید بگوییم روی پیشگیری کارهای اصولی انجام نشده است.


 وی گفت:  ۵۸ سال پیش ۳۰۰ الی ۴۰۰ دندان پزشک در حوزه بهداشت دهان و دندان فعالیت می‌کردند اما امروز که ۳۰ هزار دندان پزشک در جامعه است نباید شاهد این آمارها باشیم که این نشان می‌دهد درمان جواب نمی‌دهد و باید روی سطح سواد دیابت بهارت جامعه و موضوع پیشگیری سیاست‌ گذاری‌های منطقی داشته باشیم.


 متخصص دیابت بهارت دهان و دندان پزشکی اجتماعی افزود: اگر مردم سواد دیابت بهارت داشته باشند می‌دانند که مشکلات کجاست و در گام‌های نهایی با از دست دادن دندان و تشدید عوارض به سراغ دندان پزشک‌ها نمی‌آیند.


 وی ادامه داد: سیستم دیابت بهارت کشور باید با ایجاد ستاد فرماندهی واحد و مشارکت بین بخشی به منظور پرهیز از موازی کاری و جزیره‌ای عمل کردن در حوزه ارتقای دیابت بهارت دهان و دندان گام بردارد که خوشبختانه وزارت خانه این دغدغه را دارد و امیدواریم با گام‌های عملیاتی شاهد اخبار خوبی در این حوزه باشیم.


 نصیبی اظهار کرد: در سیاست‌های کلان باید سرنوشت بکار گیری ۳۰ هزار دندان پزشک، نحوه اشتغال و بکار گیری آنها نیازهای بخش‌های بهره‌مند مانند نیروی‌های حد واسط، صنایع و تولیدکنندگان مواد و تجهیزات دندان پزشکی در راستای ارتقای دیابت بهارت دهان و دندان بررسی شود و با بررسی همه ابعاد بتوانیم شاهد کاهش عوارض بیماری‌های دهان و دندان، نسلی عاری از پوسیدگی دندان و ارتقای بهداشت دهان و دندان در جامعه باشیم.


 


منبع: باشگاه خبرنگاران